ORGANIZATOR

Festiwal Teatrów dla Dzieci „Podskoki i wykręty” jest organizowany przez Teatr Figurki – scenę dla najmłodszych Teatru Figur Kraków.

 

FIGURKI to scena dla najmłodszych Teatru Figur Kraków. Gramy spektakle, opowiadamy baśnie, robimy warsztaty. Rzucamy cienie i podrzucamy przedmioty. Jesteśmy małym teatrem o wielkiej wyobraźni.

NAJCHĘTNIEJ ZAJMUJEMY SIĘ:

TEATREM CIENI gramy spektakle, pokazujemy cieniowanki (bajki opowiadane przy użyciu cieni), robimy warsztaty.

TEATREM LALEK małych, wielkich, na rękę, na sznurku, na kijku. lalki wycinamy, przebieramy, animujemy. Często i chętnie.

KUGLARSTWEM podrzucamy przedmioty, balansujemy na linie i jednym kole, kręcimy talerzami, frygami, nosem.

www.teatrfigurki.pl

Teatr Figur powstał 2007 roku jako niezależny teatr lalek, od tamtej pory działa na trzech polach teatralnym, edukacyjnym i społecznym. W pracy artystycznej przede wszystkim korzysta z środków teatru formy: cieni, lalek, animacji przedmiotu.

Teatr Figur to jedyny w Polsce profesjonalny teatr cieni. To zarówno teatr lalek dla dorosłych, jak również scena dla dzieci. W swoim repertuarze mamy spektakle dla dorosłych  inspirowane literaturą, fotografią, sztukami wizualnymi, komiksami.  Jesteśmy teatrem w drodze, nasze przedstawienia prezentujemy na międzynarodowych festiwalach sztuki lalkarskiej i w najmniejszych ośrodkach kultury w Małopolsce. Graliśmy w Waszyngtonie, Okulicach, Seulu, Tajpej, Skawinkach, Psarach, Bagdadzie i in. Prowadzimy działania artystyczno-edukacyjne z mieszkańcami osiedli, wiosek, dzielnic; z dziećmi, seniorami, rodzinami, szkołami. Najczęściej robimy z nimi  teatr cieni – w oknach mieszkań, klatek schodowych, przedszkoli, w tramwaju.

Głównym środkiem wyrazu są światło/cień i lalka. TFK to teatr formy. Przez 10 lat eksperymentowaliśmy ze źródłami światła, materiałami, technikami animacji. Zrobiliśmy cienie 3D, znikające lalki, wykorzystujemy filtry polaryzacyjne, kolorowe odbicia, multiplikacje. Nasze najmniejsze ekrany cieniowe mają zaledwie kilka centymetrów, wymiary największego naszego ekranu to: 7×5 metrów. Przygotowaliśmy kilka dużych widowisk (z udziałem kilkunastu tancerzy, sztabu oświetleniowców i techników), ale preferowaną formą działań są kameralne spektakle dla grupy kilkudziesięciu widzów.

W spektaklach dla dorosłych często rezygnujemy ze sztywnego podziału scena/widownia. Aktorzy grają „od kulis”, nie znikają za ekranem, publiczność jest blisko. W spektaklach dla dzieci poruszamy ważne tematy – co to znaczy być dorosłym, co się dzieje z kotem po śmierci, dlaczego nie zawsze dostajemy złoty medal.

www.teatrfigur.pl