Fotografia przedstawiająca drzewo wykonane w technice teatru cieni (polaryzacja)

Teatr cieni i tradycja Bożego Narodzenia – warsztat dla nauczycieli

Centrum Edukacji Teatralnej zaprasza nauczycieli wychowania przedszkolnego oraz edukacji wczesnoszkolnej, a także animatorów kultury na warsztaty pt. „Teatr cieni i tradycja Bożego Narodzenia” – są to zajęcia inspirowane wystawą w Muzeum Etnograficznym w Krakowie organizowane w ramach Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Podskoki i wykręty”.

Czy pomysł na spektakl można znaleźć w muzeum?
Co robić, kiedy wykorzystaliśmy już wszystkie dostępne teksty jasełek?
Czy przygotowanie spektaklu może być zabawą?

Warsztat wykorzystuje możliwości teatru formy, zwłaszcza teatru cieni, jako sposobu wizualnego opowiadania o tradycjach bożonarodzeniowych. Jest to propozycja alternatywna dla tradycyjnych przedstawień jasełkowych.
Uczestnicy poznają metody i techniki projektowania i budowania lalek teatralnych. Stworzą także etiudę cieniową w planie lalkowym, próbując opowiedzieć historię bez użycia tekstu.
Etiudy teatralne inspirowane będą obrzędami związanymi z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem.

W programie warsztatów:

– obejrzymy wystawę, zwracając uwagę na zabawy i formy teatralne związane z tradycją bożonarodzeniową (szopki kukiełkowe, kolędowanie w maskach);
– zobaczymy różne inspiracje formalne – lalki cieniowe, papierowe, maski cieniowe;
– dowiemy się jak zrobić lalkę cieniową – poznamy materiały jakich najlepiej tworzyć lalki wraz z dziećmi i zobaczymy w jaki sposób możemy ich użyć tworząc własne etiudy teatralne o tematyce związanej z Bożym Narodzeniem;
– wykonamy proste lalki z papieru (na przykład aniołki).

Szkolenie poprowadzi Agnieszka Polańska.

Agnieszka Polańska – projektantka, scenografka, graficzka; absolwentka filmoznawstwa UJ oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Zawodowo związana z Teatrem Figur Kraków, gdzie zajmuje się przygotowywaniem scenografii i lalek cieniowych, animacją światła i prowadzeniem warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz szkoleń dla nauczycieli i instruktorów teatralnych.

 

Kiedy: sobota, 25.11.2017, g. 9:30-12:30

Gdzie: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli

Wstęp bezpłatny. Zapisy: martyna@edukacjateatralna.pl